Jakość vs cena

Co wpływa na ostateczną cenę wyrobu od FALT?

Głównie cena skóry naturalnej. Dlaczego jest taka wysoka? Tak, jak nie powinno się jeść taniego Sushi i korzystać z niedrogiego dentysty, tak widząc ”skórzaną” torebkę z niską ceną- u-cie-kaj-cie :P Dlaczego? Po prostu wszytskich tych wyżej wymienionych rzeczy NIE DA się wykonać po kosztach.

Porządny surowiec, ma swoją adekwatną do jakości cenę. Na tym głównie polega ten garbarski przemysł (nie piszę o futerkowcach). W odróżnieniu od innych hodowlanych dziedzin, w tej zwierzęta traktowane są z głębokim namaszczeniem oraz uwagą. Dlaczego? Bo od klasy skóry zależy jej cena. Im właściciel chce uzyskać wiekszą, tym większą uwagę poświecić musi zwierzęciu aby: dożyło odpowiedniego wieku (wielkość błamu), nie ulegało infekcjom, ugryzieniom, nie przebywało w ciasnych kojcach, nie było bite ect.- bo to wszystko zostawi ślady na skórze, a tym samym na zarobku sprzedawcy. Im pozyskany przez hodowcę surowiec ma mniej blizn i skaz, tym większą cenę skupu jest on w stanie uzyskać. Dlatego wbrew powszechnym opiniom na temat okrucieństwa i bestialstwa tej branży, znęcanie się nad zwierzętami w tym wypadku pozbawione jest zupełnie sensu.

Również mega ważne jest to, że- porządna skóra naturalna NIE JEST produktem ubocznym w hodowli! Czyli zwierzęta są chowane tylko dla skóry, a ich mięsa się nie je. Co również jest mało znanym faktem dot. garbarstwa. 

Wpływ na stawkę skóry naturalnej, ma również, to jaką część skóry nabywamy do wykonania odpowiedniego produktu. Jej części mają swoją ustaloną cenę. Najdroższe są tzw. krupony lub szczupaki czyli fragmenty grzbietowe, najbardziej wartościowe ze względu na swoją równomierną grubość. Do ceny ostatecznej skóry dochodzi jeszcze bardzo skomplikowany proces garbowania, który pominę, ze względu na jego złożoność. 

Nie ostatnim elementem (ale równie ważnym co sama cena surowca) wpływającym na ostateczną cenę torebki jest jej ręczne wykonanie. 

Każda torebka FALT jest wykonywana w Polsce, szyta w rodzimej małej pracowni przez jedną osobę, co znacząco wpływa na klasę wykonywanych projektów, a co za tym idzie- również ich adekwatnej do jakościowego odszycia ceny. Produkty FALT nie są wykonywane hurtowo, co pozwala na pełne skupienie się na każdym modelu z osobna. Torebki szyte są przy użyciu pracy rąk i poszanowaniu starej kaletniczej tradycji.

Jeżeli po przeczytaniu tego posta pojawią się w Twojej głowie jakieś pytania, zapraszam do ich zadania w komentarzu. Chętnie się podzielę dotychczas zdobytą wiedzą i doświadczeniem. 

Aleksandra Groś

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.